Usg bioderek u dzieci
Stawy biodrowe dziecka kształtują się w łonie matki. Kiedy noworodek przychodzi na świat, główka kości udowej powinna pasować do panewki. Otoczone torebką stawową stanowią one staw biodrowy - dzięki niemu możemy płynnie ruszać nogami. Czasem jednak panewka jest zbyt płytka lub główka nie jest wystarczająco zaokrąglona i elementy stawu nie pasują idealnie do siebie. Taką sytuację nazywamy dysplazją stawu biodrowego.
BIODRO ZDROWE |
BIODRO ZDROWE |
Dysplazja może występować na jednym stawie lub obu jednocześnie.
Nie są jasno określone przyczyny powstawania dysplazji. Wiadomo jednak, że znacznie częściej występuje ona u dziewczynek niż u chłopców. Ponadto dysplazja
-
u dziewczynek występuje częściej niż u chłopców. Ma na to wpływ hormon giętkości, relaksyny, który rozluźnia przed porodem stawy miednicy kobiety ciężarnej. Chrząstki mającej się urodzić dziewczynki także są poddane jej działaniu. W wyniku czego stawy biodrowe dziewczynki robią się zbyt elastyczne i niestabilne;
-
częściej występuje u dzieci, które w czasie porodu były ułożone miednicowo. W czasie skurczów porodowych nóżki malucha są stale wyprostowane i silnie przyginane do tułowia, jak przy skłonie. Może to doprowadzić do rozciągnięcia i uszkodzenia elementów stawu biodrowego;
-
częściej występuje u dzieci, których rodzice lub rodzeństwo urodzili się z dysplazją.
Badania na ewentualną dysplazję najlepiej wykonać zaraz po urodzeniu na oddziałach noworodkowych.
Nie ma możliwości zdiagnozowania jej w czasie ciąży ani tym bardziej zapobiegnięcia jej wystąpieniu.
W czasie badania sprawdza się symetryczność odwodzenia obu nóżek na boki oraz czy przy tych ruchach główka kości udowej nie wyskakuje ze stawu – słyszalne jest wtedy charakterystyczne „kliknięcie” . Oznacza to, że staw jest niestabilny i występuje dysplazja biodra. Badaniu podlegają również fałdy pośladków aby sprawdzić czy są symetryczne, a także ocenia się długość ud. Badania te są przeprowadzane rutynowo. Jeśli długość ud u noworodka nie jest jednakowa może to wskazywać występowanie dysplazji.
Jeżeli lekarz zauważy coś niepokojącego, zleci USG stawów biodrowych. USG znakomicie pokazuje ułożenie główki i panewki i jest zupełnie nieszkodliwe dla malucha. Nawet jeżeli budowa stawów wydaje się przy pierwszym badaniu prawidłowa, muszą one być zbadane ponownie, nie później niż w 6 tygodniu życia.
Do badania usg stawów biodrowych nie jest konieczne wcześniejsze specjalne przygotowanie.
Nóżki szeroko
Po rozpoznaniu dysplazji zaleca się najczęściej układanie dziecka na brzuszku, a także tzw. szerokie pieluchowanie, które sprawia, że nóżki są ułożone w pozycji żabki: zgięte pod kątem prostym w stosunku do tułowia i rozłożone na boki. W takim ułożeniu staw przebudowuje się i rozwija.
Do „zwykłego” szerokiego pieluchowania najlepsze są pieluchy tetrowe. Dwie składa się w prostokąt, a trzecią złożoną w trójkąt nakłada na pozostałe. Jeżeli maluch używa pieluch jednorazowych, taką kombinację pieluch tetrowych nakłada się na pieluchę jednorazową.
Po 4-6 tygodniach należy ponownie udać się do lekarza. Jeżeli dysplazja jest zaawansowana lub szerokie pieluszkowanie nie przynosi efektu stosuje się specjalne aparaty, które zapewniając prawidłowe rozłożenie nóżek i przebudowie stawu w celu prawidłowego rozwoju.
Pielęgnacja bioderek niemowlęcia i profilaktyka dysplazji
Oto wskazówki dla rodziców wszystkich niemowląt, nie tylko tych z dysplazją. Należy przede wszystkim zapobiegać.
- przewijać dziecko tylko i wyłącznie unosząc pupę niemowlęcia do góry, nie wolno chwytać za nóżki i podnosić do góry;
- nosząc niemowlę należy pilnować aby jego nóżki były w rozkroku, najlepiej nosić tak aby dziecko siedziało na biodrze lub brzuchu z rozchylonymi nóżkami;
- nie wolno dziecku prostować nóżek, powinny być zgięte i rozłożone po bokach;
- nie należy zawijać dziecka w becik, gdzie również w pozycji „mumi” prostują mu się nóżki;
- nie należy także przy mierzeniu dziecka prostować mu nóżek;
- powinno się ubierać niemowlę w luźne śpioszki i pajacyki, które nie krępują ruchów nóg;
- w czasie pierwszych 6 tygodni zaleca się stosować profilaktycznie szerokie pieluchowanie;
- powinno się często układać dziecko na brzuchu (ale tylko pod nadzorem rodziców), a unikać kładzenia go na boku w pierwszych 3 miesiącach, gdyż jest to niekorzystna pozycja dla jego bioder;
- nie wolno przyspieszać nauki chodzenia;
- unikać używania chodzika, zapobiega to przyszłym bólom bioder i kręgosłupa.
Profilaktyka dysplazji stawów biodrowych polega na układaniu dziecka na brzuchu lub szerokim pieluchowaniu. Dzięki temu dziecko znajduje się w pozycji tzw. żabki, co ułatwia właściwy rozwój stawów i bardzo często wystarcza, by skorygować niewielką wadę.
Jeżeli szerokie pieluchowanie i układanie na brzuszku nie przynosi poprawy, konieczne staje się zastosowanie specjalnych aparatów dowodzących np. zakładanych przez lekarza łożenie któregoś ze specjalnych aparatów dowodzących np.: poduszki Frejki czy szelek Pavlika. Metody te są bardzo skuteczne.
Przychodnia Stermed Pracownia Diagnostyczna USG w Wejherowie i Władysławowie zaprasza mieszkańców na badania. Na badanie można się najprościej zarejestrować telefonicznie lub poprzez platformę IKP internetowo.
Z usług USG korzystają pacjenci z wielu pomorskich miejscowości: Wejherowa, Pucka, Władysławowa, Redy, Rumii, Lęborka, Luzina, Strzebielina, Krokowej, Gniewina, Choczewa, Kosakowa, Lini, Łęczyc, Szemudu oraz Gdyni, Wierzchucina, Żelistrzewa oraz półwyspu helskiego i Jastarni. Na niektóre badania przyjeżdżają pacjenci z Trójmiasta tj z Gdyni, Gdańska i Sopotu.