Rak piersi

Rak piersi to najczęstszy i jeden z najgroźniejszych z nowotworów złośliwych u kobiet. 
W Polsce rak piersi to około 12% wszystkich zachorowań na nowotwory. Częstość zachorowań na nowotwory złośliwe piersi znacznie wzrasta po 35. roku życia, z tego 30% są to kobiety w wieku przedmenopauzalnym, a pozostałe 70% to kobiety po menopauzie. 
Rak piersi u kobiet przed 30r.ż. występuje rzadko. 

Każdego roku na raka piersi zachorowuje około 14 tysięcy osób. 

Każdego roku 5 tysięcy kobiet umiera na raka piersi, zazwyczaj z powodu zbyt późnego wykrycia nowotworu.

Każdą zmianę jaką odkryje się w czasie samobadania piersi należy niezwłocznie zbadać i skonsultować ze specjalistą. Większość zmian wykrytych w piersi nie jest rakiem. W tych przypadkach kiedy w wyniku postawionej diagnozy okazuje się, iż jest to nowotwór szybko podjęty proces leczenia znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia.

Obecne techniki diagnozowania oraz regularne samobadanie ogromnie zwiększają szanse wyleczenia nowotworu. 

Guzek wykryty w czasie comiesięcznego samobadania piersi ma ok. 1cm średnicy. Taki guzek rośnie około 3 – 4 lat. 

  • guzek o średnicy 3mm – szanse na wyleczenie niemal 100% - wykrywane w czasie regularnych mammografii i usg;
  • guzek o średnicy 12mm jest w stanie wykryć kobieta regularnie wykonująca samobadanie piersi;
  • guzek o średnicy 21mm wykryje kobieta nieregularnie wykonująca samobadanie piersi;
  • guzek o średnicy 40mm (prawie jak mandarynka) wykrywa sie u kobiet, które nigdy nie badały swoich piersi – takie zaawansowanie nowotworu znacznie zmniejsza szanse na wyleczenie;

Postęp choroby i tworzenie się przerzutów jest uzależnione od jego rodzaju jaki został zdiagnozowany oraz od indywidualnej immunologii organizmu pacjenta. Guz pierwotny u ponad 50% chorych umiejscowiony jest w górnozewnętrznym kwadrancie sutka. W pierwszej kolejności guz rozprzestrzenia się na węzły chłonne. Guzy z bocznych kwadrantów sutka najczęściej powodują przerzuty do węzłów pachowych zaś guzy przyśrodkowe tworzą również przerzuty w węzłach zamostkowych. Najpóźniej powstają przerzuty do węzłów nadobojczykowych, zazwyczaj po zajęciu węzłów pachowych. Przerzuty odległe do których dochodzi drogą krwi powstają zazwyczaj w kościach, płucach, wątrobie i mózgu. 

WS WEB DESIGN strony internetowe